Cornell Dubilier Electronics MMP1P33K-F
MMP1P33K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMP1P33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP1P33K-F.pdf
Availability of MMP1P33K-F
QUANTITY
MMP1P33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP1P33K-F
Internal Part NumberEIS-MMP1P33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMP
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC65V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.433" W, 0.236" T x 0.670" L (11.00mm, 6.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP1P33K-F
Related LinksMMP1P, MMP1P33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP1P33K-F Details Description
Related parts for MMP1P33K-F
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.47K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMAJ datasheet.pdf
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf