Cornell Dubilier Electronics MMP4S68K-F
MMP4S68K-F picture photo
Mfg. Part Number
MMP4S68K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP4S68K-F.pdf
Availability of MMP4S68K-F
QUANTITY
MMP4S68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP4S68K-F
Internal Part NumberEIS-MMP4S68K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMP
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" W, 0.256" T x 0.670" L (10.00mm, 6.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP4S68K-F
Related LinksMMP4S, MMP4S68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP4S68K-F Details Description
Related parts for MMP4S68K-F
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR I2C 6-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf