NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MMRF1007HSR5
MMRF1007HSR5 picture photo
Mfg. Part Number
MMRF1007HSR5
Manufacturer
Product Category
RF FETs
Brief Description
TRANS RF N-CH 1000W 50V NI-1230S
Datasheet Download
MMRF1007HSR5.pdf
Availability of MMRF1007HSR5
QUANTITY
MMRF1007HSR5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMRF1007HSR5
Internal Part NumberEIS-MMRF1007HSR5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF FETs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeLDMOS (Dual)
Frequency1.03GHz
Gain19.8dB
Voltage - Test50V
Current Rating-
Noise Figure-
Current - Test150mA
Power - Output100W
Voltage - Rated110V
Package / CaseNI-1230-4S
Supplier Device PackageNI-1230-4S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMRF1007HSR5
MMRF1007HSR5 Details Description
Related parts for MMRF1007HSR5
CABLE APPLE BUS MDIN4M-MDIN4M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE 250A 1000V datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT datasheet.pdf