Samtec, Inc. MMSD-10-20-L-24.00-S-K
MMSD-10-20-L-24.00-S-K picture photo
Mfg. Part Number
MMSD-10-20-L-24.00-S-K
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 24" 20POS
Datasheet Download
MMSD-10-20-L-24.00-S-K.pdf
Availability of MMSD-10-20-L-24.00-S-K
QUANTITY
MMSD-10-20-L-24.00-S-K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSD-10-20-L-24.00-S-K
Internal Part NumberEIS-MMSD-10-20-L-24.00-S-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationIPD1/MMSD Form 20/Aug/2013
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesMini Mate® MMSD
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable-
Length2.00' (609.60mm)
FeaturesPolarizing Key
ColorBlack, Individual
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSD-10-20-L-24.00-S-K
Related LinksMMSD-10-20-, MMSD-10-20-L-24.00-S-K Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MMSD-10-20-L-24.00-S-K Details Description
Related parts for MMSD-10-20-L-24.00-S-K
BOX ABS BLACK 6.11"L X 4.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
THERMISTR NTC 10KOHM RING LUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 22W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 102COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 160MA 4.57 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf