ON Semiconductor MMSZ27ET1G
MMSZ27ET1G picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ27ET1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ27ET1G.pdf
Availability of MMSZ27ET1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ27ET1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ27ET1G
Internal Part NumberEIS-MMSZ27ET1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ27ET1G
Related LinksMMSZ2, MMSZ27ET1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ27ET1G Details Description
Related parts for MMSZ27ET1G
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 32TQFN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS6142 datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 8X6X4" GREY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 33 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf