ON Semiconductor MMSZ2V7T1G
MMSZ2V7T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ2V7T1G
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ2V7T1G.pdf
Availability of MMSZ2V7T1G
QUANTITY
MMSZ2V7T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ2V7T1G
Internal Part NumberEIS-MMSZ2V7T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
PCN Assembly/OriginSOD-123 Package Assembly Site Transfer 29/Aug/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ2V7T1G
Related LinksMMSZ2, MMSZ2V7T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ2V7T1G Details Description
Related parts for MMSZ2V7T1G
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC DAC QUAD 8BIT R-TO-R 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HSING 15POS STD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf