ON Semiconductor MMSZ36T1G
MMSZ36T1G picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ36T1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ36T1G.pdf
Availability of MMSZ36T1G
QUANTITY
MMSZ36T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ36T1G
Internal Part NumberEIS-MMSZ36T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
PCN Assembly/OriginSOD-123 Package Assembly Site Transfer 29/Aug/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ36T1G
Related LinksMMSZ, MMSZ36T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ36T1G Details Description
Related parts for MMSZ36T1G
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1.5A 800V DFM datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf