Vishay Semiconductor/Diodes Division MMSZ5248B-G3-18
MMSZ5248B-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ5248B-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ5248B-G3-18.pdf
Availability of MMSZ5248B-G3-18
QUANTITY
MMSZ5248B-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ5248B-G3-18
Internal Part NumberEIS-MMSZ5248B-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)21 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ5248B-G3-18
Related LinksMMSZ524, MMSZ5248B-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMSZ5248B-G3-18 Details Description
Related parts for MMSZ5248B-G3-18
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUNDLING STRAPS 1/2"X11" 6-PACK datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X36X2 128QFP datasheet.pdf
IC PROG CURRENT SOURCE TSOT23-8 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
C-246X BULK datasheet.pdf
IC PCIE SIGNAL REPEATER 36QFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf