Vishay Semiconductor/Diodes Division MMSZ5248C-HE3-18
MMSZ5248C-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ5248C-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ5248C-HE3-18.pdf
Availability of MMSZ5248C-HE3-18
QUANTITY
MMSZ5248C-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ5248C-HE3-18
Internal Part NumberEIS-MMSZ5248C-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)21 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ5248C-HE3-18
Related LinksMMSZ5248, MMSZ5248C-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MMSZ5248C-HE3-18 Details Description
Related parts for MMSZ5248C-HE3-18
IC REG LDO 1.8V/2.5V 10MLF datasheet.pdf
CONN HEADER TYP-A 110POS VERT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 500MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf