ON Semiconductor MMSZ6V8T3G
MMSZ6V8T3G picture photo
Mfg. Part Number
MMSZ6V8T3G
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123
Datasheet Download
MMSZ6V8T3G.pdf
Availability of MMSZ6V8T3G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMSZ6V8T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of MMSZ6V8T3G
Internal Part NumberEIS-MMSZ6V8T3G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Oct/2010
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMSZ6V8T3G
Related LinksMMSZ6, MMSZ6V8T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMSZ6V8T3G Details Description
Related parts for MMSZ6V8T3G
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1-1/2" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 24V 3MM GRN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 83-166V datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
38 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W SMBJ datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf