Cornell Dubilier Electronics MMWA2P33K
MMWA2P33K picture photo
Mfg. Part Number
MMWA2P33K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MMWA2P33K.pdf
Availability of MMWA2P33K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMWA2P33K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMWA2P33K
Internal Part NumberEIS-MMWA2P33K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMWA
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.366" Dia x 0.728" L (9.30mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMWA2P33K
Related LinksMMWA, MMWA2P33K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMWA2P33K Details Description
Related parts for MMWA2P33K
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 110V datasheet.pdf
JFET N-CH 50V 0.1W TO92 datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 60" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
WIRELESS TERMINAL 2M PC COMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 250MW SOD323 datasheet.pdf