Cornell Dubilier Electronics MMWA6P68K
MMWA6P68K picture photo
Mfg. Part Number
MMWA6P68K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MMWA6P68K.pdf
Availability of MMWA6P68K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMWA6P68K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMWA6P68K
Internal Part NumberEIS-MMWA6P68K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMWA
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.571" Dia x 1.748" L (14.50mm x 44.40mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMWA6P68K
Related LinksMMWA, MMWA6P68K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMWA6P68K Details Description
Related parts for MMWA6P68K
Crystal 28.63636MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 62POS VERT datasheet.pdf