TDK Corporation MMZ0603Y241CT000
MMZ0603Y241CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MMZ0603Y241CT000
Brief Description
FERRITE CHIP BEAD 240 OHM SMD
Datasheet Download
MMZ0603Y241CT000.pdf
Availability of MMZ0603Y241CT000
QUANTITY
MMZ0603Y241CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMZ0603Y241CT000
Internal Part NumberEIS-MMZ0603Y241CT000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Components
PCN Part NumberMMZ,MPS Series Oct/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency240 Ohm @ 100MHz
Current Rating100mA
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0201 (0603 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.013" (0.33mm)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMZ0603Y241CT000
Related LinksMMZ0603Y, MMZ0603Y241CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MMZ0603Y241CT000 Details Description
Related parts for MMZ0603Y241CT000
PTC RESET 30V .050A SMD 1210 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 800V 450A TO200AC datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR OCT DHXQFN20U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR POSITIVE PRESSURE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf