3M MNU14-250DMIK
MNU14-250DMIK picture photo
Mfg. Part Number
MNU14-250DMIK
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MNU14-250DMIK.pdf
Availability of MNU14-250DMIK
QUANTITY
MNU14-250DMIK Order Process
Ship out your order
Specifications of MNU14-250DMIK
Internal Part NumberEIS-MNU14-250DMIK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
PCN Design/Specification314,951,952,953 Color 16/Aug/2011
Standard Package1,000
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.950" (24.13mm)
ColorBlue
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MNU14-250DMIK
Related LinksMNU14-, MNU14-250DMIK Datasheet, 3M Distributor
MNU14-250DMIK Details Description
Related parts for MNU14-250DMIK
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
TUBE PVC 600V CLR 1"(26.31MM) datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
BULB LED LIGHT 115V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf