Fairchild Semiconductor MOC8103300
MOC8103300 picture photo
Mfg. Part Number
MOC8103300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP
Datasheet Download
MOC8103300.pdf
Availability of MOC8103300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOC8103300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MOC8103300
Internal Part NumberEIS-MOC8103300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)108% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)173% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)1µs, 2µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.15V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOC8103300
Related LinksMOC81, MOC8103300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MOC8103300 Details Description
Related parts for MOC8103300
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG 10POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
03011325637ACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf