Fairchild Semiconductor MOC81063SR2
MOC81063SR2 picture photo
Mfg. Part Number
MOC81063SR2
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD
Datasheet Download
MOC81063SR2.pdf
Availability of MOC81063SR2
QUANTITY
MOC81063SR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MOC81063SR2
Internal Part NumberEIS-MOC81063SR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)150% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)1µs, 2µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.15V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package6-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOC81063SR2
Related LinksMOC81, MOC81063SR2 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MOC81063SR2 Details Description
Related parts for MOC81063SR2
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 550MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR 16BIT 3ST 60HUQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
10UF 150V 9.525X20.625 85C AXI datasheet.pdf