Bourns Inc. MOV-10D151K
MOV-10D151K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-10D151K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
MOV-10D151K.pdf
Availability of MOV-10D151K
QUANTITY
MOV-10D151K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-10D151K
Internal Part NumberEIS-MOV-10D151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-10DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)135V
Varistor Voltage (Typ)150V
Varistor Voltage (Max)165V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts95VAC
Maximum DC Volts125VDC
Energy22J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-10D151K
Related LinksMOV-1, MOV-10D151K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-10D151K Details Description
Related parts for MOV-10D151K
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 250MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT M23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf