Rohm Semiconductor MCR03ERTF4992
MCR03ERTF4992 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF4992
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF4992.pdf
Availability of MCR03ERTF4992
QUANTITY
MCR03ERTF4992 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF4992
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF4992
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF4992
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF4992 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF4992 Details Description
Related parts for MCR03ERTF4992
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 30POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SPARE PART AM6016139 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 187OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf