Bourns Inc. MOV-10D241KTR
MOV-10D241KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-10D241KTR
Brief Description
VARISTOR 216V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
MOV-10D241KTR.pdf
Availability of MOV-10D241KTR
QUANTITY
MOV-10D241KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-10D241KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-10D241KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-10DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy35J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-10D241KTR
Related LinksMOV-10, MOV-10D241KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-10D241KTR Details Description
Related parts for MOV-10D241KTR
EVAL MOD FOR TLC3541 datasheet.pdf
DEMO BOARD SPI/I2C TO UART datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN DIN C/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR 72LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf