Bourns Inc. MOV-14D152K
MOV-14D152K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D152K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1080V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D152K.pdf
Availability of MOV-14D152K
QUANTITY
MOV-14D152K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D152K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Typ)1500V (1.5kV)
Varistor Voltage (Max)1320V (1.32kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts990VDC
Energy337J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D152K
Related LinksMOV-1, MOV-14D152K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D152K Details Description
Related parts for MOV-14D152K
CAP CER 120PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIN TYPE C W/W REC CNR datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf