Bourns Inc. MOV-14D182KTR
MOV-14D182KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D182KTR
Brief Description
VARISTOR 1620V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D182KTR.pdf
Availability of MOV-14D182KTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOV-14D182KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D182KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-14D182KTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
Standard Package400
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)1620V (1.62kV)
Varistor Voltage (Typ)1800V (1.8kV)
Varistor Voltage (Max)1980V (1.98kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts1100VAC
Maximum DC Volts1465VDC
Energy337J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D182KTR
Related LinksMOV-14, MOV-14D182KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D182KTR Details Description
Related parts for MOV-14D182KTR
IDC CABLE-AKC20G/ AE20G / X datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .25A 15-30 A/T datasheet.pdf
CAP CER 56PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf