Vishay Thin Film PHP00805E1760BBT1
PHP00805E1760BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1760BBT1
Brief Description
RES SMD 176 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1760BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1760BBT1
QUANTITY
PHP00805E1760BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1760BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1760BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)176
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1760BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1760BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1760BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1760BBT1
RES SMD 24 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PAD ECAP 240.03MM TAPE datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 4PVH PWR STD 1P datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OPTOCOUP GP 2CH 8DIP datasheet.pdf
Triple, 6-Channel LCD Timing Delay-Locked Loop IC datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 4.2-20PF 100V TH datasheet.pdf