Bourns Inc. MOV-14D271KTR
MOV-14D271KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D271KTR
Brief Description
VARISTOR 243V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D271KTR.pdf
Availability of MOV-14D271KTR
QUANTITY
MOV-14D271KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D271KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-14D271KTR
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D271KTR
Related LinksMOV-14, MOV-14D271KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D271KTR Details Description
Related parts for MOV-14D271KTR
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD FMAL 3PIN NICKEL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A ZINC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 21A 4.6 MOHM SMD datasheet.pdf