Bourns Inc. MOV-14D511K
MOV-14D511K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D511K
Brief Description
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D511K.pdf
Availability of MOV-14D511K
QUANTITY
MOV-14D511K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D511K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D511K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts415VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D511K
Related LinksMOV-1, MOV-14D511K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D511K Details Description
Related parts for MOV-14D511K
TERM BLOCK FIXED BRIDGE 10POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 300MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 128LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf