Bourns Inc. MOV-20D101KTR
MOV-20D101KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D101KTR
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 90V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D101KTR.pdf
Availability of MOV-20D101KTR
QUANTITY
MOV-20D101KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D101KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-20D101KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-20DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy45J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D101KTR
Related LinksMOV-20, MOV-20D101KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D101KTR Details Description
Related parts for MOV-20D101KTR
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
H.CA.AS-1XHAN3A-100M-AC-D;SM;1XL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf