Bourns Inc. MOV-20D301K
MOV-20D301K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D301K
Brief Description
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D301K.pdf
Availability of MOV-20D301K
QUANTITY
MOV-20D301K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D301K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D301K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts190VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy136J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D301K
Related LinksMOV-2, MOV-20D301K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D301K Details Description
Related parts for MOV-20D301K
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 15VC MSOP10 datasheet.pdf
RES 472 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MET STD HDR ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
COAX CABLE 75 OHM 3' 1C datasheet.pdf