Bourns Inc. MOV-20D911K
MOV-20D911K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-20D911K
Brief Description
VARISTOR 819V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
MOV-20D911K.pdf
Availability of MOV-20D911K
QUANTITY
MOV-20D911K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-20D911K
Internal Part NumberEIS-MOV-20D911K
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package200
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy282J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-20D911K
Related LinksMOV-2, MOV-20D911K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-20D911K Details Description
Related parts for MOV-20D911K
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD PF 3.0 30 SAU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
RES 782.422 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
BOARD DEMO BLDC STM32F051 L6234 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf