Ohmite MOX-1-12-1006J
MOX-1-12-1006J picture photo
Mfg. Part Number
MOX-1-12-1006J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100M OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-1-12-1006J.pdf
Availability of MOX-1-12-1006J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOX-1-12-1006J Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-1-12-1006J
Internal Part NumberEIS-MOX-1-12-1006J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 1.120" L (7.87mm x 28.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-1-12-1006J
Related LinksMOX-1-1, MOX-1-12-1006J Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-1-12-1006J Details Description
Related parts for MOX-1-12-1006J
RELAY OPTOMOS 150MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-6 POS SLDR LUG datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CORD GRIP,M32, NPB, 2 X 11MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 18A TO252 datasheet.pdf