Vishay/Dale IM02EB100K
IM02EB100K picture photo
Mfg. Part Number
IM02EB100K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 130MA 3.7 OHM TH
Datasheet Download
IM02EB100K.pdf
Availability of IM02EB100K
QUANTITY
IM02EB100K Order Process
Ship out your order
Specifications of IM02EB100K
Internal Part NumberEIS-IM02EB100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIM
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.7 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IM02EB100K
Related LinksIM02E, IM02EB100K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IM02EB100K Details Description
Related parts for IM02EB100K
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IK 16 PA GN/YLW datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 16BIT 1CH 16-TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
MC 12P MP 3' 16/12 PVC SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 2POS SCREW datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf