Ohmite MOX-1-121005JE
MOX-1-121005JE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-1-121005JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 2.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-1-121005JE.pdf
Availability of MOX-1-121005JE
QUANTITY
MOX-1-121005JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-1-121005JE
Internal Part NumberEIS-MOX-1-121005JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)2.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 1.120" L (7.87mm x 28.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-1-121005JE
Related LinksMOX-1-1, MOX-1-121005JE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-1-121005JE Details Description
Related parts for MOX-1-121005JE
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC MOD QUAD FRAC N PLL 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf