Ohmite MOX-1N-135005FE
MOX-1N-135005FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-1N-135005FE
Brief Description
RES 50M OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-1N-135005FE.pdf
Availability of MOX-1N-135005FE
QUANTITY
MOX-1N-135005FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-1N-135005FE
Internal Part NumberEIS-MOX-1N-135005FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50M
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.345" Dia x 1.140" L (8.76mm x 28.96mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-1N-135005FE
Related LinksMOX-1N-, MOX-1N-135005FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-1N-135005FE Details Description
Related parts for MOX-1N-135005FE
PC BOARD 6UX220MM PERIPHERAL BUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 16A 8-SOP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
025 2POS PLUG HSG datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf