SSI Technologies Inc P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-G-R-P-4.5OVP-000-000
LAMP CCFL 390V 6.5 X 50MM datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NO 15A PIN PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
D4NL-4CFA-B4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf