Ohmite MOX-2-121006JE
MOX-2-121006JE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-2-121006JE
Brief Description
RES 100M OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-2-121006JE.pdf
Availability of MOX-2-121006JE
QUANTITY
MOX-2-121006JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-2-121006JE
Internal Part NumberEIS-MOX-2-121006JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
Featured ProductStandard and Non-Inductive, High-Voltage Maxi-Mox Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 2.120" L (7.87mm x 53.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-2-121006JE
Related LinksMOX-2-1, MOX-2-121006JE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-2-121006JE Details Description
Related parts for MOX-2-121006JE
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 38.8K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf