Ohmite MOX-400231005J
MOX-400231005J picture photo
Mfg. Part Number
MOX-400231005J
Brief Description
RES 10M OHM 3/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-400231005J.pdf
Availability of MOX-400231005J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOX-400231005J Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-400231005J
Internal Part NumberEIS-MOX-400231005J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.581" L (4.19mm x 14.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-400231005J
Related LinksMOX-400, MOX-400231005J Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-400231005J Details Description
Related parts for MOX-400231005J
IC 12BIT 400 KSPS AD S/O 20-SOIC datasheet.pdf
FUSE 400A 1250V 1KN/110 AR CU datasheet.pdf
IC 2-4 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.22A 150 MOHM datasheet.pdf