Ohmite MOX-750231005JE
MOX-750231005JE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-750231005JE
Brief Description
RES 10M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
MOX-750231005JE.pdf
Availability of MOX-750231005JE
QUANTITY
MOX-750231005JE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-750231005JE
Internal Part NumberEIS-MOX-750231005JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.880" L (4.19mm x 22.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-750231005JE
Related LinksMOX-750, MOX-750231005JE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-750231005JE Details Description
Related parts for MOX-750231005JE
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.72"LX4.72"W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN BOOT RCPT .250 RED datasheet.pdf
SNSW 0.1A 3/16 PLAN 7050524 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1A 340 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf