Ohmite MOX-750231006FE
MOX-750231006FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-750231006FE
Brief Description
RES 100M OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-750231006FE.pdf
Availability of MOX-750231006FE
QUANTITY
MOX-750231006FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-750231006FE
Internal Part NumberEIS-MOX-750231006FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.880" L (4.19mm x 22.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-750231006FE
Related LinksMOX-750, MOX-750231006FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-750231006FE Details Description
Related parts for MOX-750231006FE
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 37VC SOT23-3 datasheet.pdf
CABINET STEEL 23.6X31.5X70.3 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.85A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 05CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf