Ohmite MOX-750231007F
MOX-750231007F picture photo
Mfg. Part Number
MOX-750231007F
Brief Description
RES 1G OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-750231007F.pdf
Availability of MOX-750231007F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MOX-750231007F Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-750231007F
Internal Part NumberEIS-MOX-750231007F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMini-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1G
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.880" L (4.19mm x 22.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-750231007F
Related LinksMOX-750, MOX-750231007F Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-750231007F Details Description
Related parts for MOX-750231007F
IC OPAMP GP 100KHZ 8DMP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 250KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf