Sullins Connector Solutions MP-0100-50-DP-1
MP-0100-50-DP-1 picture photo
Mfg. Part Number
MP-0100-50-DP-1
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
MP-0100-50-DP-1.pdf
Availability of MP-0100-50-DP-1
QUANTITY
MP-0100-50-DP-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP-0100-50-DP-1
Internal Part NumberEIS-MP-0100-50-DP-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP-0100-50-DP-1
Related LinksMP-0100, MP-0100-50-DP-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MP-0100-50-DP-1 Details Description
Related parts for MP-0100-50-DP-1
CAP ALUM 68000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.26M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 16SEC 16-DIP datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BP 300POS 10COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 30pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FAN 60X15MM 12VDC 9.7CFM datasheet.pdf