Sullins Connector Solutions MP-0156-22-DS-1E9M
MP-0156-22-DS-1E9M picture photo
Mfg. Part Number
MP-0156-22-DS-1E9M
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL
Datasheet Download
MP-0156-22-DS-1E9M.pdf
Availability of MP-0156-22-DS-1E9M
QUANTITY
MP-0156-22-DS-1E9M Order Process
Ship out your order
Specifications of MP-0156-22-DS-1E9M
Internal Part NumberEIS-MP-0156-22-DS-1E9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Material-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP-0156-22-DS-1E9M
Related LinksMP-0156-2, MP-0156-22-DS-1E9M Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
MP-0156-22-DS-1E9M Details Description
Related parts for MP-0156-22-DS-1E9M
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.72"L X 3.94"W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf