Bulgin MP0016/WH
MP0016/WH picture photo
Mfg. Part Number
MP0016/WH
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 28V
Datasheet Download
MP0016/WH.pdf
Availability of MP0016/WH
QUANTITY
MP0016/WH Order Process
Ship out your order
Specifications of MP0016/WH
Internal Part NumberEIS-MP0016/WH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.60mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP0016/WH
Related LinksMP00, MP0016/WH Datasheet, Bulgin Distributor
MP0016/WH Details Description
Related parts for MP0016/WH
CONN HEADER METRIC 2MM 110PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STR .050" GOL datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 3" WIDTH datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FJ BOX CONTROLLER 2 CAMERA NPN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 410MA 720 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf