Amphenol Sine Systems MP16M23F
MP16M23F picture photo
Mfg. Part Number
MP16M23F
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Contacts
Brief Description
CONTACT PIN CRIMP 16-18AWG GOLD
Datasheet Download
MP16M23F.pdf
Availability of MP16M23F
QUANTITY
MP16M23F Order Process
Ship out your order
Specifications of MP16M23F
Internal Part NumberEIS-MP16M23F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Contacts
SeriesEco|mate® RM
PackagingBulk
Pin or SocketPin
TypeMachined
Size16
Wire Gauge16-18 AWG
Contact TerminationCrimp
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP16M23F
Related LinksMP16, MP16M23F Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
MP16M23F Details Description
Related parts for MP16M23F
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 PG36 datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 20"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 16POS datasheet.pdf
MF SR HDR ASSY DR 093 VT 10CKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf