3M MP2-H024-42S1-S-TR30
MP2-H024-42S1-S-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H024-42S1-S-TR30
Brief Description
CONN HEADER VERT 24POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H024-42S1-S-TR30.pdf
Availability of MP2-H024-42S1-S-TR30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H024-42S1-S-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H024-42S1-S-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-H024-42S1-S-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,008
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H024-42S1-S-TR30
Related LinksMP2-H024-4, MP2-H024-42S1-S-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H024-42S1-S-TR30 Details Description
Related parts for MP2-H024-42S1-S-TR30
IC AUDIO AMP 4W 1CH SIL-9 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
KEYPAD 12BTN 3X4 MATRIX datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
LED RGB 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CONNECTOR 44POS STRT TERM DIN datasheet.pdf