3M MP2-H090-51S1-S-TG30
MP2-H090-51S1-S-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H090-51S1-S-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 2-FB 90POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-H090-51S1-S-TG30.pdf
Availability of MP2-H090-51S1-S-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MP2-H090-51S1-S-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H090-51S1-S-TG30
Internal Part NumberEIS-MP2-H090-51S1-S-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingTube
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H090-51S1-S-TG30
Related LinksMP2-H090-5, MP2-H090-51S1-S-TG30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-H090-51S1-S-TG30 Details Description
Related parts for MP2-H090-51S1-S-TG30
LEVER ROD FOR WL LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
SR BTS PC 10AT 8 ASY CV datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 275VAC datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 P PLUG SS datasheet.pdf
22000UF 10V 22X40 datasheet.pdf