3M MP2-H096-44S2-S-KR
MP2-H096-44S2-S-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H096-44S2-S-KR
Brief Description
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H096-44S2-S-KR.pdf
Availability of MP2-H096-44S2-S-KR
QUANTITY
MP2-H096-44S2-S-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H096-44S2-S-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-H096-44S2-S-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H096-44S2-S-KR
Related LinksMP2-H096-, MP2-H096-44S2-S-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H096-44S2-S-KR Details Description
Related parts for MP2-H096-44S2-S-KR
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
LEAD TEST ALLIG CLIP RED 60" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 250VAC 75VDC datasheet.pdf