3M MP2-H096-44S3-S-KR
MP2-H096-44S3-S-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H096-44S3-S-KR
Brief Description
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H096-44S3-S-KR.pdf
Availability of MP2-H096-44S3-S-KR
QUANTITY
MP2-H096-44S3-S-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H096-44S3-S-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-H096-44S3-S-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H096-44S3-S-KR
Related LinksMP2-H096-, MP2-H096-44S3-S-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H096-44S3-S-KR Details Description
Related parts for MP2-H096-44S3-S-KR
SENSOR 3000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.12"L X 2.66"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC CAR RAD RX AM/FM RDS 32QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf