Vicor Corporation VE-B24-EX-B1
VE-B24-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B24-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VE-B24-EX-B1.pdf
Availability of VE-B24-EX-B1
QUANTITY
VE-B24-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B24-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B24-EX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B24-EX-B1
Related LinksVE-B24, VE-B24-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B24-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-B24-EX-B1
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FAN 80X25MM 24VDC IP56 60CFM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HD.40.STO-GR.1.29.Z datasheet.pdf
IC TXRX 2ND GEN SAE J2602 8SOIC datasheet.pdf
15000UF 10V 25X40MM 105C 5000H datasheet.pdf