3M MP2-H144-41P1-S-KR
MP2-H144-41P1-S-KR picture photo
Mfg. Part Number
MP2-H144-41P1-S-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER VRT 144POS 4ROW GOLD
Datasheet Download
MP2-H144-41P1-S-KR.pdf
Availability of MP2-H144-41P1-S-KR
QUANTITY
MP2-H144-41P1-S-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-H144-41P1-S-KR
Internal Part NumberEIS-MP2-H144-41P1-S-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package168
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions144
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-H144-41P1-S-KR
Related LinksMP2-H144-, MP2-H144-41P1-S-KR Datasheet, 3M Distributor
MP2-H144-41P1-S-KR Details Description
Related parts for MP2-H144-41P1-S-KR
IC ADC 16-BIT 2CH 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 12CH 48-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES 2.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU CF KC V0 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 144POS 1.27MM R/A AU datasheet.pdf
Connector Header 84 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf