3M MP2-HS240-51-H
MP2-HS240-51-H picture photo
Mfg. Part Number
MP2-HS240-51-H
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG REAR 240POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-HS240-51-H.pdf
Availability of MP2-HS240-51-H
QUANTITY
MP2-HS240-51-H Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-HS240-51-H
Internal Part NumberEIS-MP2-HS240-51-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector TypeShroud for Male Pins
Connector Style-
Number of Positions240
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
Connector Usage-
FeaturesStandoffs
Color-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-HS240-51-H
Related LinksMP2-HS2, MP2-HS240-51-H Datasheet, 3M Distributor
MP2-HS240-51-H Details Description
Related parts for MP2-HS240-51-H
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 44MQFP datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 800V 8A DPAK datasheet.pdf