Vicor Corporation V24B28T150B2
V24B28T150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28T150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28T150B2.pdf
Availability of V24B28T150B2
QUANTITY
V24B28T150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28T150B2
Internal Part NumberEIS-V24B28T150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28T150B2
Related LinksV24B28, V24B28T150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28T150B2 Details Description
Related parts for V24B28T150B2
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG316 24" datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 18POS datasheet.pdf
RES 70 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf