3M MP2-HS240-53
MP2-HS240-53 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-HS240-53
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Housings
Brief Description
CONN SHROUD 2-FB 240POS 5ROW
Datasheet Download
MP2-HS240-53.pdf
Availability of MP2-HS240-53
QUANTITY
MP2-HS240-53 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-HS240-53
Internal Part NumberEIS-MP2-HS240-53
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Housings
SeriesMP2
PackagingBulk
Connector TypeShroud for Male Pins
Connector StyleBackplane
Number of Positions240
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeVaries by Contact
Connector Usage-
Features-
ColorBeige
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-HS240-53
Related LinksMP2-HS, MP2-HS240-53 Datasheet, 3M Distributor
MP2-HS240-53 Details Description
Related parts for MP2-HS240-53
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X50K EE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG ORANGE .156 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE JUMPER 4POS 24AWG datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf